2018. november 30., péntek

A Kárpát-medence legmagasabb hegye és leghosszabb folyói


A Kárpát-medence legmagasabb hegyei ma már Magyarország határain kívül vannak: Szlovákiában, Ukrajnában, Romániában. A legmagasabb csúcs Szlovákiában található, a Magas-Tátrában (Gerlachfalvi csúcs.)



 Magyarország legmagasabb hegyei a Mátra és a Bükk



 A Kárpát-medence nagyobb folyói

A Felvidék (Szlovákia) folyói. Leghosszabb a Vág.




A Maros völgyében épült városok: Marosvásárhely, Gyulafehérvár, Nagyenyed, Arad. A Maros Szegednél ömlik a Tiszába. 



A Tisza a Kárpát-medence keleti felének majdnem az összes vízfolyását összegyűjti és a Dunába vezeti.
A Tisza vízgyűjtő medencéje (erről a területről minden patak és folyó vize a Tiszába kerül)



A Kárpát-medence fontosabb országai az ókortól napjainkig


Az idők folyamán számos országhoz tartozott ez a terület vagy egy része.  Íme közülük néhány a 20. század elejéig:

1
Dácia

2
Római Birodalom

3
Avar Birodalom

4
Magyar Királyság

5
Habsburg Birodalom

6
Osztrák-Magyar Monarchia


A Kárpát-medence egésze leghosszabb ideig a Magyar Királysághoz tartozott.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

A 20. században (1900-as évek) a határok többször változtak. Az első világháború végén (1918) felbomlott az Osztrák-Magyar Monarchia. Magyarországtól területek csatoltak el. Olyan területeket is, ahol a magyarok voltak többségben.




100 évvel ezelőtt, miután megszűnt az Osztrák-Magyar Monarchia, a Kárpát-medence területén új, addig soha nem létezett országok is létrejöttek: Csehszlovákia és Jugoszlávia. Az 1990-es években ezek is megszűntek.
 Csehszlovákiában több nép élt (többnemzetiségű állam volt).
A csehek és szlovákok alkották a többséget, de egyes területeken a németek (kékkel) és magyarok (vörössel) voltak többségben.


Magyarország terület a második világháború előtt és alatt ismét gyarapodott ugyan, de a II. világháború után ismét akkora lett, mint az első világháború után.

Magyarország 1939-ben




A Kárpát-medence legfiatalabb országa Szlovákia, mely 1993-ban jött létre, azt követően, hogy Csehszlovákia két részre szakadt.



A Kárpát-medence mindegyik országában élnek magyarok, ami annak köszönhető hogy az első (1914-1918) és a második világháború (1939-1945) után sok esetben úgy húzták meg a határokat, hogy nem voltak tekintettel arra, hogy a lakósok melyik országban szeretnének élni. 


2018. november 28., szerda

A Kárpát-medence a Római Birodalom korában


A Római Birodalom Traianus császár idején volt a legnagyobb. Ő volt az az uralkodó aki elfoglalta Erdély területét a dákoktól.



A II. században a Kárpát-medence keleti és nyugati része tartozott a Római-Birodalomhoz. Keleten Dácia, nyugaton Pannónia provincia (tartomány) terült el.
A legjelentősebb városok ebben a korban a következők voltak:
Pannóniában  Aquincum (Óbuda), Arrabona (Győr) Sopianae (Pécs) Savaria (Szombathely)
Dáciában: Apulum (Gyulafehérvár), Napoca (Kolozsvár)

Savaria fesztivál Szombathelyen



A Kárpát-medence északi és középső része nem tartozott a Római Birodalomhoz.



 Pannónia (sötét) és Dácia elhelyezkedése a Római Birodalmon belül.

2018. november 25., vasárnap

A nepvándorlas kora

A Római Birodalom bukásától a Kárpát-medencében a magyarok megérkezéséig számos nép élt hosszabb-rövidebb ideig. (hunok, gepidák, longobárdok, avarok, szlávok).

Avarok által lakott területek a Kárpát-medencében a középkor első évszázadaiban (6-9. század)

Valószínű, hogy az avarok öröksége a nagyszentmiklósi kincs, ami több aranyedényből áll. Nagyszentmiklós a Bánságban van, ma Romániához tartozik.







A magyarok a 9-ik század végén érkeztek a Kárpát-medencébe. Az, hogy a vlachok (románok) hol tartózkodtak a magyar honfoglaláskor, történészek által vitatott kérdés. A román történészek szerint a magyarok érkezésekor már a Kárpát-medencében voltak.

2018. november 24., szombat

A Magyar Királyság


- a magyarok 895-ben érkeznek a Kárpát-medencébe
- Géza fejedelem és fia, István király idején (kb. 1000 évvel ezelőtt) a magyarok kereszténnyé (katolikussá) válnak.
- Erdély legfontosabb városa ekkor Gyulafehérvár (latinul Alba Iulia), mivel itt volt az erdélyi püspök székhelye.

1526-ban meghal II. Lajos magyar király a mohácsi csatatéren, és az ország két, majd három részre szakad.

 az 1526-os mohácsi csata egy török képen, a törökök jobb oldalt láthatóak, a magyarok a kép bal oldalán


2018. november 21., szerda

A Habsburg Birodalom



A mohácsi csatavesztés után kb. két évszázadig a Kárpát-medence birtoklásáért két nagyhatalom viaskodott egymással: a Habsburg Birodalom és a Török Birodalom.

A Habsburg Birodalom egy családról kapta a nevét. Ez az ország a középkor végén, 1500 körül Európa egyik legjelentősebb államává vált.

Amíg a két nagyhatalom egymással küzdött a Kárpát-medencéért, létezett egy, a Török Birodalom fennhatósága alatt lévő Erdélyi Fejedelemség. Ekkor születik meg a PARTIUM (részek) elnevezés, mivel az Erdélyi Fejedelemséghez nem csak  Erdély tartozott, hanem Magyarország más részei is.  (Az erdélyi fejedelem címében szerepelt latinul: dominus partium regni Hungariae, vagyis a Magyar Királyság részeinek ura) 




Az 1600-as évek (17. század) végére a Habsburg Birodalom elfoglalta szinte az egész középkori Magyarország területét.


A Bánságot (Bánát) az 1700-as évek elején foglalta el a Habsburg Birodalom. A már itt élő románok, szerbek, magyarok közé még németeket, szlovákokat, ruszinokat (ma ukránoknak nevezzük őket) telepítettek ide.

A Habsburg Birodalom 1867-ben átalakult Osztrák-Magyar Monarchiává.


Ez a soknemzetiségű ország két részből állt. A birodalom magyar része szintén két részre oszlott, mivel Horvátországnak autonómiája volt.





A magyar honfoglalás ezredik évfordulóján a Kárpát-medence legmagasabb csúcsán felállított emléktábla. Akkor a Gerlachfalvi csúcsot az uralkodóról Ferenc József csúcsnak hívták.

Ferenc József osztrák császár és magyar király trónralépésének ötvenedik évfordulójára készült képeslap. 

2018. november 20., kedd

Erdély, Bánság, Partium

Gyakran Erdélynek szoktuk nevezni a Kárpát-medencének azt a részét, mely 1918 végén - 1919 elején Magyarországtól került Romániához. 

A Kárpát-medence keleti része - a mai romániai megyék a megyeszékhelyekkel 






Erdély viszont csak az Erdélyi Középhegységtől keletre eső terület. Itt a mai napig kiterjedt erdőségek vannak. Eredetileg a területre nem is az Erdély, hanem az Erdőelve kifejezést használták. Ez régi magyar nyelven azt jelentette, hogy "erdőn túl". (latinra lefordítva Ultrasylvania vagy Transsylvania). 




A Partium nevet csak a magyarok használják. A Bánságot még szokták Bánátnak is hívni, románul is így nevezik. A Bánság etnikai szempontból régen nagyon sokszínű volt, Temesváron pl. száz évvel ezelőtt még a németek voltak a legtöbben. Ekkor még jóval nagyobb volt a magyarok, szerbek és zsidók száma is a térségben.

2018. november 7., szerda

A versenyről

Ez a második negyedikeseknek szóló vetélkedőnk, melyet a Bernádyval közösen szervezünk.  

I. A felkészülés

Kerekes Szilárd történelemtanár  a 3  kövesdombi és a 2 Bernádys negyedik osztályban 2-2 óra felkészítőt tart 2018. novemberében illetve december elején. A két óra anyaga a verseny anyagának kb. 2/3-a.

A PowerPoint-bemutatókat megkapják tanítónők és a diákok is.

A második óra végén jelentkezés illetve tudás alapján eldől, hogy  kik jönnek a versenyre (osztályonként maximum 6 diák).

A versenyre eljutó 30 diák a teljes anyagból (ezen a linken is elérhető lesz) készül fel a versenyre.

Amennyiben igény van rá a versenyre feliratkozóknak külön lesz 1 óra felkészítő. 





II. A verseny

Színhely: Bernády György Általános Iskola

Időpont: a vakáció előtti hét (később pontosítjuk)

Csoportos vetélkedő - rövid felmérő után osztjuk el a gyerekeket kettes csoportokba, tudás szerint. A legügyesebb diákoknál figyelünk arra, hogy ne egy iskolatársukkal kerüljenek egy csoportba, hanem a másik iskola egy hasonlóan felkészült diákjával.

A versenyen kivetített feladatok lesznek. Minden helyesen megoldott feladatra egy pont jár. A zsűri tagjai a tanítónők lesznek. Mikor ők félrevonulnak, a gyerekek még az osztályban maradnak, mert lehetőségük lesz újabb kérdésekre válaszolniuk. A leggyorsabban (és a helyesen) válaszolók  apró nyereményeket kapnak. 

A díjazáskor minden diák kap egy 30 oldalas, színes albumot. (Bónis Johanna: A marosvásárhelyi Városháza és Kultúrpalota megmentett épülettartozékai). Az ügyesek más könyvet is, + csokit. 

A verseny megrendezésére azért kerülhet sor, mert sikeresen pályáztunk a Bethlen Gábor Alapnál (200 000 forintot kaptunk a magyar államtól 6 vetélkedőre), s mert a kövesdombi általános iskola tanítónői egyesületünk számára 2 százalékos felajánlásokat gyűjtöttek. 


A tavalyi vetélkedőnk képei: